solyanreklam
sagreklam

Evde kaldılar ödülleri aldılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi döneminde düzenlediği çevirimiçi “Hazine Avı”, “2 Oda 1 Kısa Film”, “Genç Şarlo Tirad” ve “Smyrna Edebiyat” yarışmalarında dereceye girenler ödüllerini Kültürpark’ta düzenlenen törenle aldı.

Evde kaldılar ödülleri aldılar
  • 16 Ağustos 2020, Pazar 11:59

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi döneminde düzenlediği çevirimiçi “Hazine Avı”, “2 Oda 1 Kısa Film”, “Genç Şarlo Tirad” ve “Smyrna Edebiyat” yarışmalarında dereceye girenler ödüllerini Kültürpark’ta düzenlenen törenle aldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs’ı ilk defa evde kutlamak zorunda kalan İzmirliler için “Çevirimiçi Hazine Avı”, genç yeteneklerin keşfedilmesini sağlayacak “2 Oda 1 Kısa Film”, “Genç Şarlo Tirad” ve “Smyrna Edebiyat” yarışmalarının ödül töreni dün akşam yapıldı.

Kültürpark Çim Alan’daki ödül töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TARKEM ile düzenlenen Çevrimiçi Hazine Avı yarışmasının 19 Mayıs coşkusunu evlere taşıdığını ve ülkenin farklı illerinden ve yurtdışındanyedi saatte 29 binden fazla kişinin katıldığını söyledi. Sinema sevgisini pekiştirmek adına İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Vakfı ve İZELMAN işbirliğinde İzmir Sinema Ofisi tarafından düzenlenen “İki Oda Bir Kısa, Evde Kısa Film Yarışması”na ülkenin farklı pek çok kentinden yarışmacıların evde çektikleri 186 kısa film ile katıldığını ve yarışmanın ilham verici olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Karantina süresince İzmirlilerin evde geçirdiği zamanı daha nitelikli hale getirmek ve özellikle gençlerimizin zihinsel gelişimine katkı sunarak onları üretmeye teşvik amacıyla düzenlediğimiz ‘Smyrna Edebiyat Yarışması’na da farklı şehirlerden 378 başvuru oldu. Bir diğer yarışmamız Genç Şarlo yarışmamız 19 Mayıs’ın önemine vurgu yapan içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde gençlerimizin motivasyonunun artmasını sağlamak gayesiyle gençlerin iç dünyasını anlatan eserlerin katıldığı tirad yarışmasıydı. İzmir haricinde İstanbul, Muğla, Ankara, Aydın, Trabzon ve Van illerinden katılımcıların başvuruda bulunduğu yarışmamıza çeşitli üniversitelerin konservatuar, tiyatro ve oyunculuk bölümlerinden de başvuru yapıldı” dedi.

İzmir’in mirasına sahip çıkıyoruz
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yedi temel stratejik hedefinden birinin kültür –sanat olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biliyoruz ki İzmir için gerçekleştirmeyi istediğimiz tüm hedeflerimizi başarabilmemiz için şehrimizi, kültür sanat üretiminin yapıldığı bir cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor. Bu çok zor değil, çünkü zaten İzmir’in böyle bir mirası var. İzmir geçmişte edebiyat, heykel, müzik, resim gibi kültür ve sanat alanında köklü bir geçmişe sahip. Batı edebiyatının ilk eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia, İzmirli ozan Homeros tarafından bu coğrafyada yazılmış. İzmir adına dünyanın 7 harikasından biri inşa edilen Artemis’in evi. Biz İzmir’i, evrensel bir kültür sanat üretim merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bunu yaparken dünyanın farklı yerlerindeki sanatçıları, ressamları İzmirliler ile buluşturmanın ötesinde şehrimizin kültür sanat temsilcileri ile birlikte farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için de hızla ilerliyoruz. Yazar evleri, Şehir Tiyatroları, gezici kütüphaneler, modern dans atölyeleri, müzik öğreti kursları, kültür ve sanat fonu ile dijital sanat mecralarını günden güne hayata geçiriyoruz. Pandemi döneminde sosyal medya hesaplarımızdan düzenlediğimiz tiyatro gösterileri, konserler, söyleşiler veya dijital ortama taşıdığımız sergilerimizinde amacı buydu. Bugün bu ödül töreninde bizleri bir araya getiren yarışmalarımız da bu amacımıza hizmet ediyor. Yarışmalarımıza katılan tüm katılımcılara sonsuz teşekkür ediyorum”.

Hazine Avı’nda ödülü Başkan Soyer verdi
Çevirimiçi Hazine Avı’nda birinci Sedat Güney, ikinci Semih Yurdemi, üçüncü Pınar Kurdoğlu Ersoy ve En İyi Görev Ödülü alan Cansu Tiryakioğlu’na ödüllerini Başkan Soyer verdi. Dereceye girenlere katlanır bisiklet, tablet, bluetooth hoparlör ve kamp malzemesi hediye edildi.

Tirad ve komedide 9 genç yetenek
İzmir Genç Şarlo 19 Mayıs Yarışması’nda Açık Kategoride Tuğçe Acar birinci, Kübra Kalabalık ikinci, Selin Ece Topuzlar üçüncü, Lise Kategorisi’nde Irmak Aktaş birinci, Rüzgar Tan Uygun ikinci, Yaren Alp üçüncü, Üniversite Kategorisinde Ferit Caner Uray birinci, Deniz Bice ikinci, Nisa Çakır üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödülünü tiyatro yazarı ve yönetmen Kamer Yıldız Ok ile Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler verdi.

Evde film çektiler
Kısa Film Yarışmasında Onur Sefer birinci, Ekin Senserv ikinci, Nihan Bilgin üçüncü, Ufuk Çavuş dördüncü, Barış Köstem beşinci, Erinç Durlanık altıncı, Yaşar Genç yedinci, Turgay Girgin sekizinci, Ömer Dişbudak dokuzuncu, Fevzi Baran ise onuncu oldu. Sineme Yazarı Vecdi Yazar ile Oktostore adına Sinan Şensivas ödülleri verdi.

Smyrna Edebiyat Yarışması’nda 14 ödül
Liseler arası öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülünü İZELMAN Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akyarlı verdi. Bu yarışmanın Lise Öykü kategorisinde Elif Ceyda Ebeş birinci, İnci Mina Varol ikinci,Azranur Erbilgin ileZeynep Aksoy üçüncü oldu. Lise Şiir kategorisinde ise birincilik ödülü Erol Uğur Güngör, ikincilik ödülü İlayda Albaş, üçüncülük ödülü Hilal Çalışkan’ın oldu. Serbest Şiir kategorisinde ise Özlem Dertsiz birincilik, Ali Karan ikincilik, Deniz Dağdelen Düzgün üçüncülük ödülünü aldı. Serbest Öykü kategorisinde ise Başak Baysallı birinci, Atalay Mert Kuşkaya ikinci oldu. Üçüncülük ödülünü Funda Mengilli ile Cenker Ekemenpaylaştı. Dereceye girenlere tiyatro kitapları seti armağan edildi.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık