Sami AYDIN

2009 yılında ara verdiği Belediye Başkanlığı görevine 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde aldığı rekor oyla geri dönmüştür.

01.01.1965 Sivas'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Sivas'ta tamamladıktan sonra, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nden Mimar olarak mezun oldu. Vatani görevini tamamlayarak 1990 yılında iş hayatına atıldı.

Serbest mimar olarak başladığı iş hayatında; inşaat, turizm ve imalat sektörlerinde ticari faaliyetlerine devam etmektedir.

Siyasi hayatına 1995 yılında Refah Partisi'nden İl Belediye Meclis Üyesi seçilerek başlayan Sami Aydın; 1999-2001 yılları arasında Fazilet Partisi’nden İl Genel Meclis Üyeliği görevinde bulunmuştur.

2001 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan AK Parti’ye Kurucu İl Başkanı olarak atanan Sami Aydın; 2004 yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığına seçildi. 

Başarılı geçen belediye başkanlığı döneminde şehirde ilkleri hayata geçirerek belediyecilik çıtasını yükseltti. Ürettiği projelerle örnek belediye başkanları arasında yer alan Aydın, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, Mısmılırmak Deresi Islah Projesi ile Dünya Su Örgütünün ödülünü ise bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştır. 

Sosyal yardımın çağa en uygun modeli olan Gıda Bankası Projesi ile de adından söz ettiren Başkan Aydın,  Tek Tip Mezarlık Uygulamaları, Semt Evleri, Bölge Parkları, Mesire Alanları, Kültür Yayıncılığı ve Sosyal Konutlar gibi örnek projeler hayata geçirmiştir. Aydın’ın Kent Meydanı düzenleme projesi de ödüle layık görülen projeler arasında yerini almıştır.

Uluslararası liderlik programı kapsamında ABD'de 7 kişilik heyetle, bu ülkedeki Federal Eyalet ve Yerel Yönetim Sistemleri üzerine çalışmalara katıldı.

 

2009 yılında ara verdiği Belediye Başkanlığı görevine 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde aldığı rekor oyla geri dönmüştür. İlk dönemindeki başarı çıtasını yükseltmeyi hedefleyen Aydın, asbest boru değişimleri, yağmursuyu hatları ve içme suyu hatları ile şehrin altyapısında büyük oranda yenileme yapmış, içme suyunun kalitesini artırmak için yeni nesil arıtma olan HİPOKLORİT sistemini hayata geçirmiştir. İhtiyaca cevap veremeyen Paşabahçe’den sonra iki alternatif mesire alanı daha oluşturmuştur.

Şehrin trafik sorununu çözmek için birçok proje üreten Aydın’ın caddelerdeki yenilemeleri halktan tam not almıştır. Mevlana Tüneli, İsmet Yılmaz Köprüsü ve Köprülü Kavşağı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı gibi trafiği doğrudan etkileyecek projeler üretirken merkezdeki otopark sıkıntılarına da biri tamamlanan dört yeni meydan projeleri ile çözüm bulmuştur.

AYDIN, evli ve üç erkek çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

 

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık