BAŞKAN TUNA'DAN 'YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN' GENELGESİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, israfa özellikle de yabancı menşeli ürün kullanımına son verecek önemli bir karara imza attı.

BAŞKAN TUNA'DAN 'YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN' GENELGESİ
  • 03 Eylül 2018, Pazartesi 0:00

BAŞKAN TUNA, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE YERLİ ÜRÜN KULLANIMI İÇİN DÜĞMEYE BASTI

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA İMZASIYLA BELEDİYENİN TÜM BİRİMLERİ İLE ASKİ VE EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BAĞLI ŞİRKET VE İŞTİRAKLERİNE, YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN KULLANIMINA GEÇİLMESİ YÖNÜNDE GENELGE GÖNDERİLDİ

-YAYIMLADIĞI GENELGEYLE KAMU KAYNAKLARININ DİKKATLİ KULLANILMASINI İSTEYEN BAŞKAN TUNA, BELEDİYE HİZMET ALIMLARINDA YABANCI ÜRÜN YERİNE YERLİ ÜRÜN ALINMASI TALİMATINI DA VERDİ

-BAŞKAN TUNA:

“ÜLKEMİZE KARŞI YAPILAN SALDIRILARI BERTARAF ETMEK İÇİN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİN ARTIRILMASI, DESTEKLENMESİ VE YERLİ ÜRÜNLERİN KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ HALİNE GELMİŞTİR”

“İŞGÜCÜ, KAYNAK, ELEKTRİK, SU, AKARYAKIT, ARAÇ, HABERLEŞME VE ELEKTRONİK SİSTEMLER, BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ, KIRTASİYE VE DEMİRBAŞ, TEMSİL AĞIRLAMA VE TÖREN GİDERLERİNDE AZAMİ TASARRUF İLKELERİNE RİAYET EDİLMESİ VE İSRAFA YOL AÇILMAMASI SAĞLANACAKTIR”

            Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, israfa özellikle de yabancı menşeli ürün kullanımına son verecek önemli bir karara imza attı. Başkan Tuna imzasıyla belediyenin tüm birimleri dahil ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü ile bağlı şirketler ve iştiraklerine yerli ve milli ürün kullanımına geçilmesine ilişkin genelge gönderildi.

           “Yerli ve Milli Mal-Hizmet Alımı, Tasarruf İlkeleri” başlığı ile gönderilen genelgede, tüm belediye birimlerinin bundan sonra yabancı ürün yerine yerli ve milli ürün alımları yapması ve kullanması talimatı verildi.

ÖNCELİK YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN

             Son dönemlerde Türkiye’ye yönelik başlatılan saldırılara atıfta bulunan Başkan Tuna, tüm belediye birimlerinin özel hassasiyet göstermesini istediği genelgede şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda ülkemizin milli birlik ve beraberliğine yönelik siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda planlı saldırılar yapılmakta ve bu saldırılar giderek hız kazanmaktadır. Ülkemize karşı yapılan bu saldırıları bertaraf etmek için Ankara halkına hizmet üreten ve bu hizmetlerin ifası için kamu kaynağı kullanan belediyemize ve belediyemiz çalışanlarına önemli görev ve sorumluluk düşmektedir.

Bu nedenle yerli ve milli üretimin arttırılması, desteklenmesi ve yerli ürünlerin kullanımının yaygınlaştırılması öncelikli hedefimiz haline gelmiştir. Böylece hem ülke ekonomisine katkı sağlanacak hem de dış kaynaklı saldırıların etkileri en aza indirilecektir.”

MAL VE HİZMET ALIMLARINDA YABANCI ÜRÜNLERE SON

              Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu saldırılara karşı etkin mücadele edecekleri mesajını veren Başkan Tuna, özellikle mal alımlarında yabancı ürünlerin tercih edilmemesini istedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, genelgede yapılması gerekenleri tek tek sıraladı:

“Bu hususlar dikkate alındığında; Belediyemizin tüm birimleri, EGO ve ASKİ Genel Müdürlükleri ile belediyemize bağlı şirketler ve bu şirketlerin iştiraklerince mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde yerli malı tercihine azami riayet edilecek, varsa yabancı ürün ve hizmetlerin yerine yerli ve milli olanları kullanılacaktır. Tüm birimlerimizin yerli ve milli ürünlerin kullanılmasına ve tasarruf ilkelerine özen göstermelerine ve bu yazının tüm personele duyurulmasını önemle rica ederim.”

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

            Başkan Tuna, israfın önüne geçecek her türlü tedbirin alınması talimatını da verdiği genelgede, “Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, işgücü, kaynak, elektrik ve su, akaryakıt, araç, haberleşme, elektronik ve bilgisayar sistemleri, kırtasiye ve demirbaş, temsil ağırlama ve tören giderlerinde azami tasarruf ilkelerine riayet edilmesi ve israfa yol açmayacak şekilde hareket edilmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık