DİKMEN VADİSİ'NDE MUTLU SONA DOĞRU

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından etap etap yapımı gerçekleştirilen Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nde mutlu sona yaklaşıldı.

DİKMEN VADİSİ'NDE MUTLU SONA DOĞRU
  • 29 Kasım 2018, Perşembe 12:44

DİKMEN VADİSİ 4. VE 5. ETAP HAK SAHİPLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

-UZUN SÜREDİR YAKILAN ÇÖP ATIKLARI NEDENİYLE HEM GÖRÜNTÜ HEM DE HAVA KİRLİLİĞİNİN YAŞANDIĞI BÖLGE BU ATIKLARDAN TAMAMEN TEMİZLENDİ 

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA:

“UZUN YILLARDIR ÇÖZÜM BEKLEYEN DİKMEN VADİSİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ SON ETABININ YAPIM ÇALIŞMALARINA EN KISA SÜRE DE BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ”

“GECEKONDULARDAN ARINDIRILAN DİKMEN VADİSİ SON ETAPTA HAK SAHİPLERİ İÇİN ALTI FARKLI TİP VE BÜYÜKLÜKTE BİN 214 MODERN KONUT ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

-VADİ YEŞİLE DOYACAK   

         Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından etap etap yapımı gerçekleştirilen Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde mutlu sona yaklaşıldı.

         Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve uzun yıllardır çözüm bekleyen projenin, son etabında yer alan 2 bin 175 gecekondunun yıkımı hiçbir olay yaşanmadan hak sahipleriyle uzlaşılarak tamamlanırken, yapım çalışmalarına da kısa süre içinde başlanacak.

BÖLGENİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

          Proje kapsamında 2 bin 345 hak sahibi ile sözleşme imzalayan Büyükşehir Belediyesi, hak sahiplerine verilmek üzere de bin 214 konutun inşasını gerçekleştirecek.

          Projenin en önemli ayaklarından birini de vadiye yapılacak yeşil alan oluşturacak. Bölgenin çehresini de değiştirecek peyzaj çalışmaları kapsamında toplam projenin 1 milyon metrekarelik alanı yeşil alan olacak.

           Büyükşehir Belediyesi ekipleri gecekondu yıkımının dışında çevre kirliliği başta olmak üzere bölgeye atılan çöpler ve bu çöplerin yakılması nedeniyle meydana gelen hava kirliliğini de ortadan kaldırdı. Ekipler hem gecekondulardan kalan moloz yığınlarını hem de çöp atıklarını bölgeden tamamen temizledi.

VADİDE YAPIM ÇALIŞMALARI KISA SÜREDE BAŞLAYACAK

           Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerinin ilki olarak kabul edilen “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nin son aşaması 4. ve 5. etapta yapım çalışmalarına en kısa sürede başlamayı planladıklarını söyledi.  

Başkent’in en önemli alanlarından birinde yer alan projenin ilk üç etabının daha önce tamamlandığını kaydeden Başkan Tuna, şu bilgileri verdi:

“6 kilometre uzunluktaki bir vadi alanını kapsayan Dikmen Vadisi’nin 5 ayrı etap halinde yeniden düzenlenmesini içeren projenin ilk 3 aşaması daha önce tamamlanarak yerleşime açılmıştı. Projenin devamı niteliğindeki son etapta da yaşayan gecekondu sahipleriyle ilgili kanun yönetmelik ve uygulama esasları çerçevesinde sözleşmeler imzaladık. Amacımız hiç kimseyi üzmeden tam bir uzlaşı içinde ve herkesin hakkını vererek kentsel dönüşüm projesini tamamlamak ve uzun yıllardır sorun olarak kalan bölgeyi çözüme kavuşturmaktı. Bunu da başarmış olduk. Bir yandan sözleşmeler imzalanırken bir yandan da alan temizliği yapılan sahada inşallah en kısa zamanda yapım çalışmalarına başlayarak, vatandaşlarımızı evlerine kavuşturacağız.”

PROJEYE İLAVE ALAN

          Dikmen Vadisi son etapta bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Özel Projeler ve Dönüşümler Dairesi Başkanı Hayri Korkmaz, projeye ilave olarak komşu bir alanda yer alan tapu tahsis ve belgesiz 200 adet gecekondunun da Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Meclis kararı ile uygulama esasları belirlenerek, 2017 Temmuz ayında dahil edildiğini söyledi.

          Arsa, arsa-tesis, tapu tahsis belgesi olan hak sahipleriyle satış veya konut karşılığı sözleşme imzalandığını ifade eden Korkmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin kaçak yapısı olanlarla da mağdur etmemek için arsa karşılığı sözleşme imzaladığını, hak sahipleri için de projede farklı büyüklüklerde 6 tip konut üretileceğini vurguladı.        

PROJEDE VERİLECEK KONUT SAYISI VE TİPLERİ

188 hektarlık son etapta, rekreasyon alanları, sosyal-kültürel donatılar ile modern ve çağdaş konutlar yer alacak.

Dikmen Vadisi 4. ve 5. Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapılan sözleşmeler sonucunda hak sahiplerine verilecek bin 214 konutun dağılımı ve metrekareleri şöyle:

 

100 metrekare:   978 konut

120 metrekare:    212 konut

150 metrekare:    16 konut

175 metrekare:     6 konut

200 metrekare:     1 konut

225 metrekare:  1 konut

 

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık