Üsküp'te sünnet coşkusu

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 'aralarında yetimlerin de bulunduğu' 300 çocuk, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da katıldığı organizasyonla erkekliğe ilk adımını attı.

Üsküp'te sünnet coşkusu
  • 05 Ağustos 2018, Pazar 0:00

BASIN BÜLTENİ

Üsküp’te sünnet coşkusu

BURSA - Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ‘aralarında yetimlerin de bulunduğu’ 300 çocuk, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği organizasyonla erkekliğe ilk adımını attı. Makedon Müslüman çocuklarını bu mutlu günlerinde yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘işadamları ve hayırsever vatandaşlar eliyle’ Balkanlardaki Türk ve İslam mirasına sahip çıkmaya devam ettiklerini söyledi.

Kale Meydanı şenlendi

Bursa’da uygulamaya aldığı tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla ecdadın bıraktığı eserleri gözler önüne seren, milletin geçmişini daha iyi öğrenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği cemiyet ve organizasyonlarla ise burada yaşayan Müslüman halk arasında birlik ve beraberliği tesis ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin başta Makedonya, Kosova, Bulgaristan ve Bosna Hersek’te uygulamaya aldığı sünnet ve iftar programları, çeşitli cemiyet ile yardımlar, hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’te toplu sünnet cemiyeti gerçekleştirildi. El Hilal Derneği’yle işbirliği içerisinde yapılan organizasyonda ‘aralarında yetimlerin de bulunduğu’ 300 çocuk, erkekliğe ilk adımını attı. Üsküp Kale Meydanı’nda düzenlenen cemiyete; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, El Hilal Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi, Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, Tetova Belediyesi Meclis Bakanı Bekim Mehmedi, Maarif Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, MÜSİAD üyeleri ve merkez Çayır Belediyesi’ni temsilen yetkililer katıldı.

“Balkanlar bizim önceliğimiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sünnet cemiyetinde yaptığı konuşmada, Balkanların tarih boyunca Türkiye’nin bir parçası olduğunu kaydetti. Bugün Balkan ülkeleriyle kurulan güçlü ilişkilerin temelinde ortak değerlerin yattığını vurgulayan Başkan Aktaş, Bursa’da Balkan göçmeni binlerce ailenin huzur içerisinde ömür sürdüğünü kaydetti. Ecdadın Balkan ülkelerine gösterdiği özel ilgi nedeniyle kültür, örf-adet ve geleneklerin birbirine benzediğini belirten Başkan Aktaş, “Dolayısıyla Balkanlar, tarihi ve kültürel miras açısından olduğu kadar coğrafi, siyasi ve ekonomi anlamda da Türkiye’nin öncelikli konuları arasındadır. Balkan ülkelerinin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne, huzuruna, Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğe bu yüzden sahip çıkmalıyız” dedi.

“Sünnet en önemli hasletimiz”

Başkan Aktaş, konuşmasında, Türkiye olarak ‘her açıdan’ Balkanlardaki Müslümanların arkasında olduklarını kaydetti. Bursa olarak bu anlamda ellerini taşın altına soktuklarını, hayırsever işadamları eliyle Balkan ülkelerinde Türk ve İslam eserlerine-mirasına sahip çıktıklarını vurgulayan Baştan Aktaş, “Balkanlar ile Türkiye ve Bursa arasında kurulan gönül köprüsü niteliğindeki faaliyetler, buralarda yaşayan dindaşlarımızın geleneksel değerlerini yeniden yaşamalarını sağlıyor. Biz bu tür organizasyonlara katkı koymanın telaşı içerisindeyiz. Sünnet, bizim en önemli hasletlerimizden birisidir. Bu güzel gelenekler sayesinde bir araya geliyor, birliğimize ve dirliğimize sahip çıkıyoruz. Buradan sünnet olan çocuklarımızın tamamına, aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum” diye konuştu.

El Hilal Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi ise yaptığı konuşmada, bu yıl 13. sünnet merasimini düzenlediklerini hatırlatarak, "Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte çocuklara eğitim veriyoruz. Yetim çocukları 2 hafta Bursa'da barındırıyoruz, sonra aşure günü tertip ediyoruz. Ramazan ayında yaklaşık bin kişiye iftar sofrası kuruyoruz. Dolayısıyla sünnet merasimi de bu faaliyetler zincirinin önemli bir halkasıdır. Bundan sonra da inşallah benzer çalışmalara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık