Tarihi Uzunköprü 'En İyi Avrupa Pulu' yarışmasında

Avrupa Posta İşletmeleri'nin hazırladığı "En İyi Avrupa Pulu" yarışmasının bu yılki ana teması köprüler. Yarışmada Türkiye'yi Edirne'de bulunan tarihi Uzunköprü temsil ediyor....

Tarihi Uzunköprü 'En İyi Avrupa Pulu' yarışmasında
  • 07 Ağustos 2018, Salı 17:30

Avrupa Posta İşletmeleri'nin hazırladığı "En İyi Avrupa Pulu" yarışmasının bu yılki ana teması köprüler. Yarışmada Türkiye'yi Edirne'de bulunan tarihi Uzunköprü temsil ediyor.

 

Avrupa Posta İşletmeleri'nin hazırladığı özel pullar yarışmasında, bu yıl Türkiye'yi tarihi Uzunköprü temsil ediyor.

Pullar, PostEurop'un himayesindeki tescilli ticari marka olan resmi EUROPA logosunu taşıyor ve posta gönderilerinde tanıtıma dikkati çekiyor.

Avrupa'nın ortak kökleri, kültürü ve tarihi konularında farkındalık yaratan EUROPA pullarının bu yılki ana teması köprüler oldu.

9 Eylül'e kadar oy kullanılabilecek

Köprüler temalı pullarda, Türkiye'den UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan tarihi Uzunköprü bulunuyor.

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden pulu desteklemek isteyenler "www.posteurop.org/europa2018" adresinden oy verebilecek.

"En İyi Avrupa Pulu" yarışmasında 9 Eylül'e kadar oy kullanılabilecek.

"Vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyorum"

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, tarihi köprünün Türkiye'nin ve Trakya'nın tanıtımına katkı sunmaya devam ettiğini söyledi.

Özel pullar yarışmasında tarihi Uzunköprü'nün yer almasının gurur kaynağı olduğunu belirten İşbilen, "Avrupa'da bulunan her ülkenin köprülerinin yer aldığı pullar arasında yarışma düzenlendi. Bu yarışmada Türkiye'nin birinci olması, UNESCO sürecinde bizler için önemli bir katkı sağlayacak. Tüm vatandaşlarımızı yarışmada oy kullanmaya, tarihi köprümüzün ve ilçemizin tanıtılmasına katkı sağlamaya davet ediyorum" dedi.

Uzunköprü'nün tarihi

Uzunköprü ilçesine adını veren tarihi eser, Anadolu ile Balkanlar'ı birbirine bağlayan ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliğini taşıyor. Eski adıyla Ergene Köprüsü, 1427-1443 yılları arasında Sultan 2. Murad döneminde, dönemin baş mimarı Muslihiddin'e yaptırıldı. 

Bin 392 metre uzunluğunda, 6,80 metre genişliğindeki köprünün 174 kemeri bulunuyor. 

Köprü, Osmanlı'nın Balkanlar'a yapacağı fetihlerde doğal bir engel olarak karşılarına çıkan Ergene Nehri'ni aşmak için kurulmuştu. Daha önce yapılan tahta köprülerin nehrin suları ile yıkılması üzerine yapılan taş köprü, Türk ordusunun akınlarını kışın da sürdürebilmesini sağladı.

Kaynak: AA


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık