Hatay Büyükşehir Belediyesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi

 • Belediye Adı: Hatay Büyükşehir Belediyesi
 • Belediye Başkanı: Doç. Dr. Lütfü Savaş
 • Adres: Hatay Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Hatay Antakya
 • Telefon: 4441206
 • Web: http://www.hatay.bel.tr
 • E-Mail: [email protected]
 • Kısa Bilgi:   Bir 'Hatay Şehidi' olan Atatürk Hatay'ın Anavatana katıldığını göremedi, ama Hatay O'nun milletine son armağanı oldu. 
 • Detay:

     Hatay Millet Meclisi başkanlığı Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı. 29 Haziran 1939 günü günü saat 16:00'da toplanan Mecliste 'Türk camiasının ayrılmaz bir parçası olan Hatay'ın anavatana kavuştuğunu bir kararla tespitini' isteyen 39 imzalı önerge üzerinde konuşmalar yapıldı. Sonuçta, önerge ve Abdulgani Türkmen'in 'Hatay Millet Meclisinin varlığına son verilmesine' ilişkin ile teklifi oybirliği ve alkışlarla kabul edildi. 

     Hatay Devleti Millet Meclisi o gün Gündüz Sineması'nda toplandı. Meclis Başkanlığına Abdulgani Türkmen, Devlet Reisliğine Tayfur Sökmen seçildi. Devletin adı 'Hatay' olarak kabul edildi. 5 Eylül 1938 günü Devlet Reisi Tayfur Sökmen Dr. Abdurrahman Melek'i başvekil olarak görevlendirdi. 

     Hatay Devleti sona ermiş, Meclisin kendi arzu ve iradesiyle Türkiye'ye katılma kararı almasıyla hukuki sürecin ikinci kademesi de tamamlanmıştı. 

     Tayfur Sökmen ve Abdurrahman Melek 2 Temmuz 1939 günü Hatay'dan ayrıldılar. Antakya Kışlasındaki Fransız askerleri Hatay'dan taşınmaya başladılar. Taşınma işlemi 23 Temmuz 1939'a kadar tamamlanacaktı. T.C. Hükümeti Fransızların Suriye ve Lübnan Bankası, Reji İdaresi, Elektrik Şirketi, İskenderun Liman Şirketi gibi kuruluşlarını bütün mal varlıklarıyla birlikte satın aldı. Hatay Devleti uyruklu olanlara Türkiye veya Suriye uyruklarından birini seçmeleri için süre tanındı. Suriye ya da başka bir devletin uyrukluğunu geçenler göç ettiler. Diğer yandan Suriye ve Türkiye temsilcilerinden oluşan ortak sınır komisyonu bugünkü sınırı belirledi. 

     7 Temmuz 1939 tarih ve 3711 sayılı Kanunla Hatay Vilayeti kuruldu ve Seyhan'dan Dörtyol kazası, G.Antep'ten Islahiye'ye bağlı Hassa nahiyesi (kaza olarak) alınarak Hatay'a bağlandı. 

     Emniyet Genel Müdürü iken Hatay Valiliğine atanan Şükrü Sökmensüer 18 Temmuz 1939 günü Hatay'a geldi. 19 Temmuz günü Fevkalade Murahhas, Ortaelçi Cevat Açıkalın Hatay'dan ayrıldı. Kışlada yapılacak tören için gerekli hazırlıklar tamamlandı. 

     23 Temmuz 1939 sabahı Hatay'da kalan son Fransız kıtası kışladan saat 07:30'da çıktı. Türk ve Fransız birliklerinin birlikte katıldıkları törende 07:45'de Kışladaki Fransız bayrağı indirildi ve hemen yerine İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı çekildi. Bu sonuç, töreni izleyen mahşeri kalabalık tarafından coşkunca alkışlandı. Hatay'ın anayurda katılma işlemleri tamamlanmıştı. Bu mutlu olay şenliklerle kutlandı. 

     Hatay'ın kurtuluşu Atatürk'ün izlediği barışçı dış politikanın bir zaferiydi. O, 1918 yılında düşmanın ayak basmasına izin vermediği bu toprakları er veya geç kurtaracağını er geç kurtaracağını 1921 yılında T.B.M.M.'ye, Türk Milletine ve Hataylılara vaad etmiş, bunu çeşitli vesilelerle tekrarlamıştı. Bu amaçla uygun şartları sabırla bekledi, uluslar arası durumu da çok iyi değerlendirdi, hatta Mayıs 1938'de hayatını hiçe sayarak Mersin'e ve Adana'ya bir seyahat düzenledi ve ulaşılan siyasi başarılarla Hatay'a çok parlak ve sağlam bir gelecek hazırladı. 

     Bir 'Hatay Şehidi' olan Atatürk Hatay'ın Anavatana katıldığını göremedi, ama Hatay O'nun milletine son armağanı oldu. 

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Site en altı
yukarı çık