OSMANGAZİ BELEDİYESİ SAYIŞTAY'A YAKALANDI !

Sayıştay, raporunda vakıf ve derneklere ortak hizmet projesi kapsamında gerekli kaynak aktarımının yapılacağı ve gerekli aynî ihtiyaçların karşılanabileceğine dair bir hükmün bulunmadığına dikkat çekti.

OSMANGAZİ BELEDİYESİ SAYIŞTAY'A  YAKALANDI !
  • 20 Aralık 2020, Pazar 20:22

Bursa’da AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, belediye bütçesinden milyonlarca lira harcayarak özel bir vakfa ait yurt inşaatının yapım işini üstlendiği ortaya çıktı. Sayıştay, raporunda vakıf ve derneklere ortak hizmet projesi kapsamında gerekli kaynak aktarımının yapılacağı ve gerekli aynî ihtiyaçların karşılanabileceğine dair bir hükmün bulunmadığına dikkat çekti.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN İNŞAATA 5 MİLYON, YEMEĞE DE 21 BİN LİRA ÖDEME

Sayıştay, AKP’li Osmangazi Bedeliyesi’nin, 03.10.2018 tarihli 2018/293 esas ve 666 karar nolu Belediye Meclisi Kararı ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75/1-c kapsamında, söz konusu derneğin kendi arsası üzerine yurt inşaatı yapılmakta olduğunu tespit etti.

Denetçi raporunda,”Belediye ile söz konusu dernek arasında Kanun’un 75/1-c kapsamında iş birliği protokolü imzalandığı ve belediye, özel derneğin yurt inşaatı yapımını 5 milyon 982 bin TL+KDV bedelle üstlendiği” belirtildi.

Raporda ayrıca, vakfın talebi üzerine 15 gün boyunca günlük 300 kişilik kahvaltı ve öğle yemeği için de belediye bütçesinden 21 bin 870 TL ödeme yapıldığına dikkat çekildi.

 

“PROJENİN VARLIĞINDAN SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

AKP’li belediyenin faaliyet raporununda “… Vakfı ile Osmangazi Belediyesi Arasındaki Kükürtlü Öğrenci Yurdu İnşaatı İşine Ait İşbirliği Protokolü” adıyla yer alan projede “Protokolün Konusu”nun şöyle açıklandığı belirtildi:

 

* Mülkiyeti … Vakfına ait, Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Kükürtlü Mahallesi 3859 Ada, 11 Parselde bulunan…. Vakfın ait camii ve yurdun yıkılmasının ardından, caminin vakfın kendi imkanları ile yapılmasına, yurdun ise Osmangazi Belediyesi tarafından yurt inşaatı uygulamasının gerçekleştirilmesine ve … Vakfı Kullanılmasına yönelik …Vakfı ve Osmangazi Belediyesi arasındaki işbirliği detaylarını içermektedir.

Sayıştay’ın raporunda şu ifadeler yer aldı:

* Söz konusu protokol incelendiğinde ortada bir projenin varlığından söz etmek mümkün değildir. Adı geçen protokol, yurt inşaat yapımı ve iki tarafın yurt inşaatı yapımındaki sorumluluklarını düzenlemekte olup herhangi bir ortak hizmet projesinden bahsetmemektedir. Protokolde salt bir inşaat yapım işi söz konusu olup, Kanun maddesi ortak hizmet projesi gerçekleştirilebileceğini düzenlemektedir.

* Bu tarz protokollerle ülkedeki bütün vakıf ve derneklere ait yurtların inşaatlarının yapılabilmesinin önü açılacaktır ki bu da belediye imkanları açısından mümkün değildir. Adı geçen Kanun'un 75'inci maddesinin 1'inci fıkrası (a), (b) ve (c) bentlerine baktığımızda; söz konusu vakıf ve derneklere ait yapım, bakım, onarım işlerinin üstlenilebileceğine, ortak hizmet projesi kapsamında gerekli kaynak aktarımının yapılacağına ve gerekli aynî ihtiyaçların karşılanabileceğine dair hüküm bulunmamaktadır.

“VAKIFLARA BAKIM, ONARIM İŞLERİ YAPILMAMASI GEREKİR”

* Yukarıda açıklanan Kanun hükmünden anlaşılacağı üzere; Belediye, belediye meclisinin kararı üzerine yapacağı anlaşmaya uygun olarak görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda; kamu yararına çalışan dernekler ve Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir. Ancak, söz konusu vakıf ve derneklere ait yapım, bakım, onarım işlerinin yapılmaması gerekmektedir.

 

Kaynak sözcü :  https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/akpli-belediye-ozel-bir-vakfa-ait-yurt-insaatina-butceden-milyonlarca-lira-harcamis-6175684/


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık